ATAKUM KOLEJİ
Tanıtım

2018/2019 VE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILLARINDA SAMSUN GİS MATEMATİK ORTAK SINAVINDA EN YÜKSEK PUAN ALAN OKULUZ.

KIZ VOLEYBOL BRANŞINDA SAMSUN ŞAMPİYONUYUZ. GRUP BİRİNCİSİ VE TÜRKİYE YARI FİNALİSTİYİZ. 

TÜRKİYE GENELİ DENEME SINAVLARINDA TÜRKİYE 1., SAMSUN 1., İLÇE 1. ÖĞRENCİLERİN BULUNDUĞU BİR OKULUZ. 

SATRANÇ, YÜZME, MÜZİK EĞİTİMİ, RESİM EĞİTİMİ, HALK OYUNLARI VE DİĞER SOSYAL ETKİNLİKLER İLE AKADEMİK ALANDA ÇOCUKLARIMIZIN ÖNCELİKLE MUTLU, AYNI ZAMANDA BAŞARILI OLDUĞU BİR OKULUZ.

Paylaştığımız bütün fotoğraflar ve okulumuzun bütün donanımı GERÇEK GÖRSELLERDEN oluşmakta ve GERÇEK BAŞARILARI anlatmaktadır.

Facebook  / Ata Sanat

Instagram / atasanat 

Öz Geçmiş

Eğitim öğretim yolculuğuna 17 Eylül 2011 tarihinde başlayan ATASANAT,  ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 6 yıl boyunca hizmet vermiş ve bu süre boyunca tecrübe, saygı ve güven biriktirmiştir. İmza attığımız akademik başarılar, etkinlik ve sosyal faaliyetler, spora ve sporcuya, sanata ve sanatçıya verdiğimiz destekler Samsun’da bizi adından söz ettiren, iddialı ve kaliteli bir kurum haline getirmiştir. TEOG başta olmak üzere akademik eğitim için uyguladığımız programların, dil eğitimimizin, sanatsal faaliyetlerimizin getirdiği ses tesadüf değil; eğitime bakış açımızın samimi bir yansımasıdır. “Atakum Koleji” bu misyon ve vizyonla daha mutlu ve daha başarılı çocuklar yetiştirmeye devam edecektir. 

 

Samsun Özel Atakum Koleji

 

 

          Resim yapan doktorlar, enstrüman çalan mühendisler, spor yapan hakimler dünyayı daha yaşanılabilir hale getireceklerdir. Çünkü onlar çocukluklarını doya doya yaşamış mutlu bireylerdir. Çocuklar mutluysa herkes mutludur. 

           Ve Atatürk’ün bu sözü eğitim rehberimizdir:

       “Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılapçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir. “

 

   

DEĞERLERİMİZ

Güvenilirlik

Rehberlik

Sorumluluk

Yaratıcılık ve Değişimde Öncülük

Hızlı Karar Alabilme

Bağımsızlık

Takım Çalışması

Şeffaflık

Duyarlılık

Hijyen

Sevgi ve Saygı

 

Rehberlik

  Çocukların gelişiminin en hızlı süreçlerinden birini yaşadığı bu dönemde, okul-aile işbirliğini sağlıklı kurabilmek oldukça önemlidir. Rehberlik servisimiz, çocukların sosyal, bilişsel ve duygusal gelişim alanlarını yakından takip edip dosyalamaktadır.  Bireysel ve dönemsel ihtiyaçları zamanında belirleyip gerekli hizmeti sunmak ,onların ortaokul dönemini eksiksiz bir şekilde tamamlayıp en seçkin üst kurumlardan birine gitmelerini sağlamakta en etkin rolü üstlenmektedir.

Okula Uyum

Bireysel farklılıkları fark etmek ve tanımak ile ilgili çalışmalar

Ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili önleyici çalışmalar

Aile Danışmanlığı

Liseye geçiş sürecinde rehberlik,  bu servisimizin başlıca çalışma alanlarıdır.

 

İngilizce Eğitimi

Bireyler dili 13 yaşına kadar daha kolay öğrenebiliyor.  13 yaşından sonra azalan konsantrasyon ve oturan dil yapısı yüzünden dil daha zor öğreniliyor.

Uyum içinde çalışan bir yabancı dil zümresi ile  “dinleme”, “konuşma”, “okuma” ve “yazma” becerileri aynen Türkçeyi öğrendiğimiz ağırlık ve sıralama ile öğrencilere kavratılır.

Görsel sanatlar, teknoloji tasarım, beden eğitimi ve müzik dersleriyle yabancı dil eğitimi desteklenir; pekiştirilir.

Derslerde günlük hayat durumları dramatize edilir ve bu ihtiyaçları karşılayacak kalıplar öğrencilere kavratılır.

Dil eğitimi için dünyada prestij sahibi yayınevlerinin kitapları ve uygulamaları kullanılır.

Atakum Kolejinde İngilizce artık “yabancı” olmayacak.

 

Konum ve Fiziksel Yapı

Kurumumuz Atakum ilçesi Türk-İş kavşağında bulunmaktadır. 2000 m2 kapalı 750 m2 açık alana sahiptir. Çağın eğitim ihtiyaçlarına rahatça cevap verebilecek standartlara fazlasıyla sahiptir.  Ortak alanların tamamı kamera sistemiyle gözetlenmektedir.

12 adet derslik

Fen Bilimleri Laboratuvarı

Bilim Teknolojileri Laboratuvarı

Müzik Odası

Görsel Sanatlar Atölyesi

Teknoloji Tasarım Atölyesi

Mutfak / Yemekhane / Kantin

120 m2 kapalı Beden Eğitimi Salonu

Kütüphane

İdare odaları

Ayrıca okul takımı, yüzme kulübü ve farklı spor branşları için çeşitli kurumlarla yapılmış protokollerimiz vardır.

 

Beslenme

Meşhur Atasanat mutfağı daha zengin bir menüyle çocuklarımızı beslemeye devam edecek. Kadrolu aşçımız ve yardımcıları öğrencilerimize internet sitesinde yayınladığımız aylık menüyü hazırlayacaklar. Kendi bünyemizde hazırlanan günlük ve taze yemeklerin öğrencilerimizde yarattığı memnuniyet evinize de yansıyacak. 

 

  

Öğretim Programı

Öğrencilerimizin liseye geçiş sırasında girmek zorunda oldukları sınav nedeniyle MEB müfredatı kurumumuzda uygulanmaktadır. İngilizce, matematik, fen Bilimleri başta olmak üzere birçok ders için yıllık planlama yapılırken disiplinler arası transfer sağlayabilmek için konu belirlemesi yapılmaktadır. Örneğin o hafta Fen Bilimleri dersinde işlenen “hücre” konusu, teknoloji tasarım dersinde bir hücre modeli yapılarak; matematik dersinde işlenen “örüntü”,  görsel sanatlar dersinde; İngilizce dersinde işlenen “chores” drama dersinde pekiştirilebilir.

Sanat ve spor dallarını kullanarak bilim derslerini öğretmek programımızın özetidir.

Liseye hazırlık 5. sınıfta başlar. Her yıl artan bir tempoyla devam eder. Her sınıf düzeyi için hem uzun hem kısa vadeli eğitim ihtiyaçlarını çözecek programlar uygulanır. Bu kritik gelişim döneminde 5. sınıf öğrencisi ile 8. sınıf öğrencisinin ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle farklı sınıf düzeyleri için farklı programlar uygulanmaktadır.

Her öğrencinin eksiği bireysel olarak tespit edilir. Tüm gün bizimle olan öğrencimizin akademik ve sosyal eksiklikleri üzerine rehberlik servisi tarafından bir planlama yapılır ve zümreler tarafından uygulanır.

Her hafta bir sınıf düzeyindeki tüm öğrenciler  o derse giren bütün öğretmenlerin katıldığı bir toplantıda tek tek değerlendirilir.  Önleyici ve iyileştirici tedbirler alınır ve uygulanır. Bu süreçle ilgili olarak aileler bilgilendirilir.

Ayda bir ,bütün sınıf düzeylerinde okul idaresi tarafından kazanım değerlendirme sınavları yapılır.

Okuduğunu anlayan öğrencilerin bütün branşlarda başarılı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. O nedenle etkileşim ve rekabet içinde öğrencilerin çok kitap okuması sağlanır. Bu kitaplar sınıfta tartışılır. Münazaralar, bilgi yarışmaları ve konferanslar düzenlenir.  Atasanat kütüphanesi bu programı destekleyecek şekilde donatılmıştır.

Okulu öğrencilerle birlikte yöneteceğiz.  Onlara liderlik aşılayacağız.

 

“Çocuğunuzun parkta kiminle oynayacağına karar veremezsiniz ancak hangi parkta oynayacağına karar verebilirsiniz.”

 

Ev Çalışmaları

Bu konuda,  geçmiş etüt merkezi tecrübemiz bize diyor ki:

Ev ödevleri branşlar arası iş birliği içerisinde belirlenir.  Az zaman alacak ama öğrenmeyi pekiştirici etkili ödevler verilir. Bu ödevlerle öğrencilerimiz araştırmaya ve öğrenmeyi öğrenmeye yönlendirilir.

Verilen ödevler kontrol edilir.

Çünkü biz biliyoruz ki çok ödev zararlıdır. Aşırı ödev yükü olan öğrenci bu ödevleri bir an önce bitirmek istediğinden yazısı ve disiplini bozulur. Ayrıca o kadar ödevi öğretmen etkili bir şekilde kontrol edip düzeltemeyeceğinden, öğrencide “Nasıl olsa kontrol edilmiyor.” gibi son derece tehlikeli bir yargı oluşur.

 

Satranç:

Kralların oyunudur. İnsana geleceği düşünmeyi öğretir.

Hayal gücü ve yaratıcılık ister.

İyi bir satranç oyuncusu; günlük yaşamında sabırlı, kararlı, azimli, başkalarına saygılı, aynı anda birden fazla fikir geliştirebilen ve her zaman bir çıkış yolu olduğuna inanan insan olur.

 

 

DRAMA:

Gerçek yaşam durumlarının prova edildiği bu ders ile öğrenciler;

İnteraktif bir öğrenme süreci yaşarlar

Kendilerini ifade edebilme becerileri artar

Şehir hayatının bitirdiği sokak ve bahçe oyunlarını öğrenirler

Kendi yeteneklerini keşfedebilme fırsatı yakalarlar

Sosyal ve psikolojik olarak gelişim gösterirler.